30. sept 2015

Keskkonnapäev Metsamõisa puhta vee teemapargis

Teisipäeval, 29.sept. külastasid Metsamõisa 4.-6.klass, kolmapäeval 7.-9.klass. Alljärgnevad pildid on II kooliastme väljasõidupäevalt. 
Metsamõisa saabudes ootas meid pisut karge ja tuuline, kuid ometigi imekaunis ja värviline sügispäev. Päev algas tervitusega ja väikse jooksumänguga pargis - laiali tuli kanda ülesanded. 
Seejärel rivistusid õpilased nelikutena kolonni, millest omakorda said neli võistkonda kolonnide kaupa. Täringut veeretades veeretati number, mida asuti jahtima ja põnevaid ülesandeid täitma. Võistkonna tegi eriliseks oma nimi ja kutsung, mida kasutati teiste võistkonnaliikmete kohale kutsumiseks. Oli lõbus ja hasartlik ning peale mängu toimus väike lõunapaus.
Lõunapausi järel oli pisut aega ümbrust vaadata ja piiluda järgnevaks päevaks välja pandud vahendeid. Oli, mida oodata...
II kooliaste jagati seejärel kaheks rühmaks. Esimene rühm jäi mõisa juurde, teine liikus metsaradadele. Metsarajale minekule eelnes arutelu erinevatest käbidest - kes on söönud, kuidas ja kui palju on söönud. Seejärel mindi metsarajale, mis algab väikse karstilehtri lähedalt. Lisaks  jutule karstilehtrist, pinnasest, kivimitest ja põhjaveest, rääkisime metsaretkel ka loodusest, loomadest, lindudest. Nägime ka selle paiga kõige kõrgemat puud.
Metsatarkusi jätkus kogu tee peale. Nägime kasekäsna, st rääkisime mustast pässikust ja puude ning inimeste tervisest. Nägime ka sigade "spaad ja tervisekeskust" (spaa = mudaauk ja tervisekeskus = puuvaik). 
Lagendiku ületamisel näitas loodus oma sügisvärve. 
Oja ääres seistes arutleti vee joogikõlblikkuse üle. Kuidas ära tunda, kas janu korral võiks juua. Enne maja juurde tagasi jõudmist käisime läbi veel metsamajast. Puuduvad igasugused mugavused, kuid seda loodusesse tagasitulekut paljud just igatsevadki. Seejärel rühmad vahetusid. Meie jäime katsetama ja õppima - tegime veefiltreid, puhastasime vett, vaatasime mudeli pealt, kuidas vesi ringleb.
Vee puhastamiseks kasutati erineva jämedusega liiva. Õppisime, mis on väike veeringe ja mis on suur veeringe. 
Põnev oli vett pumbata. Paarkümmend korda pumpamist vajas see kaev, enne kui vesi üles jõudis. Vett pumpasid nii poisid kui ka tüdrukud. Ja kel janu, sai maitsta värsket, külma joogivett. Viimaseks jalutuskäiguks jäi veel pargi külastus, kus nägime erinevaid puid-põõsaid. Üle 100.aasta vanust kaske vaatasime, nuputasime sarapuupõõsa vanust, nägime puuseelikut ja ohvrikivi. 
Pargis tegime ka ühispilti. Ja nagu ikka koolile kohaselt, päeva lõpus pääsesid bussi peale vaid need, kes sooritasid nn tunnikontrolli. Oli vaja teada ja tunda erinevate taimede-puude lehti. Kel vastus teada, see pääses bussi ja algas sõit tagasi koju - seljataga tore päev looduses.

24. sept 2015

Täna toimus meie kooli võistkonnaga Miniturniiri saate salvestus

Selleks, et uudistega kursis olla ja meie kooli võistkonnaga saadet jälgida, tuleks olla tuttav infoga ERR Vikerraadios.
Igaks juhuks link juba varakult siia valmis:
http://vikerraadio.err.ee/l/miniturniir

Jääme põnevusega saateid ootama!

Algklasside traditsiooniline sügisnäitus



Eraldi pilte slaididena vaata algklasside ajaveebilehelt: http://kolgakoolmarge.blogspot.com.ee/2015/09/tere-sugis.html 

19. sept 2015

6.-8.klass pärandivaderitena Iisakal

September - pärandivaderite kuu. Üle-euroopaliselt tähistatakse muinsuskaitsenädalat. Vaata ka: http://www.muinas.ee/euroopa-muinsuskaitsepaevad-2015/parandivaderid
Kolga Kool osaleb pilootprojektis: "Pärandivaderid: koolinoored kultuuripärandit hoidmas".

Neljapäeval, 17.sept. külastasid 6.-8.klassi õpilased Iisaka talu Uuri külas.
Kohale tuldi nii autode kui jalgratastega. Projektipäeva avasõnad ja tervituse ütles õp. Helen. 
Seejärel esines arheoloog Gurly Vedru, kes rääkis Kahala järve ümbruse tähtsusest ja elust selles paigas aastatuhandeid tagasi. Kuna ilm oli soe, kuid sombune, siis vihma tibutamise eest mahutasime end telgikatuse alla. 
Seejärel rääkis perenaine Mare järve ääres olevast hiiemetsast, hiiepuudest, kalmetest ja paikadest ning loodusega kooskõlas elamisest vanasti ja nüüd. Sidusime meiegi oma soovid puule.
Järgnevalt jagas õp. Helen meid kolme rühma, tutvumaks vana aja tööde ja tegemistega. Rühmad jagunesid ja liikusid kolme koha vahet, nii et iga rühm sai igast tööst osa. 1) puhastati kadastikku karjamaaks, millest omakorda saadi roikad aia tarbeks; 2) ehitati roigasaeda ja 3) laoti kiviaeda.
Kadakaroigaste tegemisega kaasnes väiksemate okste põletamine. Rühma juhendas vanaperemees Väino. Paljud õpilased said maitsta kadakamarju.
Roikad toodi aia tarbeks. Peremees Priidu juhendamisel sai näha, kui õhuke kiht on maapinnast pehme mätas ja muld ning kui kiiresti tuleb vastu paas ja kuidas siis selle peale ehitada aed. Kinnitati aiapostid maasse, keerutati "kaheksad" kinnituseks ja postide vahele sätiti roikad. 
Kiviaia ehitusel sai esimene rühm kivid eest ja ladus perenaise juhendamisel aia põhja.
Järgmised kaks rühma jätkasid eelnevate tööd ja kena jupp kiviaeda sai püsti. Kiviaia tegemise lisaboonuseks oli toredate kivististe leidmine.
Talgupäevale kohaselt ka söödi väljas, talgupaigas. Peale töö tegemist maitses hea kooli hernesupp, magustoiduks kohuke.
Peale lõunasööki taaskord külaline - Ave Paulus Lahemaa koostöökogu kultuuripärandi spetsialist taaskord Lahemaast ja Kahala järve piirkonnast.
Seejärel oli plaanis järve äärde minemine ja hiiemetsa koristamine. Hiiemets on looduslik pühapaik. Järve kohta vaata lisa SIIT.
Lisaks koristustööle sai järve ääres nautida ka kaunist sügisloodust.
Prügi oli ka kahjuks, vist kolm kotitäit sai kokku kogutud ja ära toodud. Maja juurde tagasi jõudes tänasime lahket pererahvast ja tublisid osalejaid talgupäeval pärandivaderite projektis. Oli tore sügispäev looduses, päikegi rõõmustas ja lugesime päeva kordaläinuks. Aitäh õpetajad Helen ja Melika!