30. sept 2015

Keskkonnapäev Metsamõisa puhta vee teemapargis

Teisipäeval, 29.sept. külastasid Metsamõisa 4.-6.klass, kolmapäeval 7.-9.klass. Alljärgnevad pildid on II kooliastme väljasõidupäevalt. 
Metsamõisa saabudes ootas meid pisut karge ja tuuline, kuid ometigi imekaunis ja värviline sügispäev. Päev algas tervitusega ja väikse jooksumänguga pargis - laiali tuli kanda ülesanded. 
Seejärel rivistusid õpilased nelikutena kolonni, millest omakorda said neli võistkonda kolonnide kaupa. Täringut veeretades veeretati number, mida asuti jahtima ja põnevaid ülesandeid täitma. Võistkonna tegi eriliseks oma nimi ja kutsung, mida kasutati teiste võistkonnaliikmete kohale kutsumiseks. Oli lõbus ja hasartlik ning peale mängu toimus väike lõunapaus.
Lõunapausi järel oli pisut aega ümbrust vaadata ja piiluda järgnevaks päevaks välja pandud vahendeid. Oli, mida oodata...
II kooliaste jagati seejärel kaheks rühmaks. Esimene rühm jäi mõisa juurde, teine liikus metsaradadele. Metsarajale minekule eelnes arutelu erinevatest käbidest - kes on söönud, kuidas ja kui palju on söönud. Seejärel mindi metsarajale, mis algab väikse karstilehtri lähedalt. Lisaks  jutule karstilehtrist, pinnasest, kivimitest ja põhjaveest, rääkisime metsaretkel ka loodusest, loomadest, lindudest. Nägime ka selle paiga kõige kõrgemat puud.
Metsatarkusi jätkus kogu tee peale. Nägime kasekäsna, st rääkisime mustast pässikust ja puude ning inimeste tervisest. Nägime ka sigade "spaad ja tervisekeskust" (spaa = mudaauk ja tervisekeskus = puuvaik). 
Lagendiku ületamisel näitas loodus oma sügisvärve. 
Oja ääres seistes arutleti vee joogikõlblikkuse üle. Kuidas ära tunda, kas janu korral võiks juua. Enne maja juurde tagasi jõudmist käisime läbi veel metsamajast. Puuduvad igasugused mugavused, kuid seda loodusesse tagasitulekut paljud just igatsevadki. Seejärel rühmad vahetusid. Meie jäime katsetama ja õppima - tegime veefiltreid, puhastasime vett, vaatasime mudeli pealt, kuidas vesi ringleb.
Vee puhastamiseks kasutati erineva jämedusega liiva. Õppisime, mis on väike veeringe ja mis on suur veeringe. 
Põnev oli vett pumbata. Paarkümmend korda pumpamist vajas see kaev, enne kui vesi üles jõudis. Vett pumpasid nii poisid kui ka tüdrukud. Ja kel janu, sai maitsta värsket, külma joogivett. Viimaseks jalutuskäiguks jäi veel pargi külastus, kus nägime erinevaid puid-põõsaid. Üle 100.aasta vanust kaske vaatasime, nuputasime sarapuupõõsa vanust, nägime puuseelikut ja ohvrikivi. 
Pargis tegime ka ühispilti. Ja nagu ikka koolile kohaselt, päeva lõpus pääsesid bussi peale vaid need, kes sooritasid nn tunnikontrolli. Oli vaja teada ja tunda erinevate taimede-puude lehti. Kel vastus teada, see pääses bussi ja algas sõit tagasi koju - seljataga tore päev looduses.