Minu noorsootöö lugu

Et kõik ausalt ära rääkida, siis ajendas mind seda tagasivaadet kirja panema 17.oktoobril toimunud seminar:

Imeline kohtumine ja soojad meenutused... Õpetaja Toivo Sikk! Uskumatu, et sellest kooliajast on möödas 20 aastat. Taaskordne jällenägemisrõõm head kursusekaaslased - 4 inimest meie 13 aastat tagasi lõpetanud kursuselt. Mina, Lianne, Argo ja Edgar - ja ikka veel aktiivselt noorsootöö maastikul, noorsootöö kütkeis ja ka sel seminaril kohal.
Jah, Tallinna Pedagooglise Seminari olen ma lõpetanud kaks korda, sellest ka need kaks aastaarvu ja kaks kursust - lõpetamised 1997 ja 2004.

Aga siis algusest - 20 aastat tagasi.

Peale keskkooli lõpetamist viis mu edasine koolitee mind õppima noorsootööd Tallinna Pedagoogilisse Seminari. Kursusekaaslasteks said Eve, Tiina, Kristel, Janne, Kairi, Kyllike, Kristel, Leho, Eveli, Margit, Eeva, Monyka, Maris, Piret, Artur, Rein ja teised. Meie kursuse juhendajaks sai Marje Loorits.

Mõned fotod, mis leidsin. 
Kursuse esimene koosviibimine Lai tn 13 baaris 6.septembril 1995. Piltidel Eeva, Maris, Rain, Eve, Kairi, Hele, Piret, Krista, Margit, Kersti ja Leho (õnneks olen fotode taha nimed lisanud).

Üks sügisene pilt koolipingist... ja 14.oktoobril 1995 Treppojal toimunud meie kursuse rebaste ristimine. 

Kursuse pulm oktoober 1995, pidu Pärnu-Jaagupis. 
(Viimasel fotol tagasijõudnuna Tallinnas.)

Detsember 1995 - minu esimene praktikakool Pelgulinnas ja juhendaja, huvijuht Tiina Tiit. Esimene praktika oli jõulupraktika koolis. Pelgulinna koolis tegin veel hiljemgi mitmeid praktikaid. Tiinaga on ka tee mind ikka ja jälle kokku viinud.

Jõulud 1995, meie kursus.

1996, ilmselt oktoober. Rebaste ristimine Kullos, Mustamäel. Meie ristisime nooremaid.

Meie kursuse näiteringi etendus "Mikumärdi", 
näiteringi ja kursuse juhendaja Marje Loorits. Aasta alguses 1997.

Lõpuaktus 13.juuni 1997.
Fotod aktusest ja minu armsad toakaaslased ühika ajast.
NT41 kursuse lõpupidu samal õhtul Aegviidus.

Peale kooli lõpetamist läksin tööle Kolga Keskkooli huvijuhiks, kus töötan tänaseni. Kuna noorsootöötajana lõpetamisest möödus suve hakul 20 aastat, siis saan selle õppeaasta algust tähistada ka ümmarguse tööjuubeliga. Jah, ikka veel samas koolis...

Nüüd siis tööelu raames...

1999.aastal loodi Harjumaa Huvijuhtide Ühendus. Kuna mina sel ajal tööl ei käinud, sest olin lapsega kodune, siis arvan tagantjärgi, et ma võisin ühenduse liikmeks astuda 2000.aasta sügisest alates. See oli suurepärane aeg - Anne.Ly Suvi töötas Harju Maavalitsuses, huvijuhtide kooskäimised toimusid regulaarselt, toimetati ja oldi väga aktiivsed.

Detsember 2005 - veebruar 2012 oli au kuuluda mul endal Harjumaa Huvijuhtide Ühenduse juhatusse. Esimeses koosseisus koos Marika, Kairi ja Lehoga; teises koosseisus koos Kairi ja Tiinaga. Meil olid vahvad temaatilised kooskäimised, algatasime isekeskis mõtete kogumise panga ehk "Ideede laada" (vastavalt välja kuulutatud kogunemisteemale koondasime ka kõikide mõtteid, mida sel teemal kellegi koolis on tehtud/tehakse. Mina vormistasin need ühise kujundusena ja kõik, kes ise olid ideid saatnud ja panustasid, said nüüd vastu kogu koondi). Toimus 11.laata alljärgnevatel teemadel:
 1. väga hästi õnnestunud üritus, mida teistelegi jagada;
 2. Eesti Vabariigi aastapäev;
 3. teemanädalad;
 4. kooli aastapäev; 
 5. sõbrapäev, sõbranädal;
 6. koostöö lastevanematega;
 7. lugemisaasta, raamatuaasta, emakeelepäev, ettelugemispäev;
 8. mardipäev ja kadripäev;
 9. Mina koolitan...;
 10. kuhu minna, mida teha;
 11. õpilasesindus koolis - töövormid ja pädevus.
Pisut teistmoodi oli info kogumine "Mina koolitan...", kuna teadsime, et oleme ise väga head koolitajad oma igapäevases koolitöös, siis koondasime kokku teemad, kes ja mida oleks nõus ise õpetama, teistele jagama.
Minu juhatuse aega jäi Harjumaa Huvijuhtide Ühenduse väga viljakas ja koostöine aeg, kuna mäletan, et olin (jälle) lapsega kodune ja elasin ainult Harjumaa huvijuhtide jaoks. Koolitööle ma sel ajal end ei pühendanud. Toimetasin meie ühenduse kooskäimiste nimel. Üks kokkusaamine lõppes, kui kohe peale seda reastasin uued mõtted, leppisin kokku uued külalised, kujundasin uue laada. Infode, tõendite, "Ideede laada" kujundamised - need on mulle alati meeldinud.

Esimese õppeaasta tegemised, esimene koolitus töötajana Viljandisse, esimene noorsootöö välisreis Soome, esimene sündmus - see kõik on võimalik siia kirja panna, kuid hetkel jätan palju asju tavatööelust vahele ja püüan keskenduda erialasele tööle kolleegidega, st Harjumaa ja Eesti huvijuhtide tegemistele.

Kuna aeg läks ja noorsootöö haridus oli sammu astunud kõrghariduse suunas edasi, siis läksin uuesti noorsootööd õppima. Teisest kooliajast, ai kui kahju, ei ole mul fotosid nii palju, kui varasemast ajast, kuid midagi siiski...


Võimalik, et mai 2002 ja äkki oli mingi seikluskoolituse või laagripraktika päev ja äkki toimus see Kloogal...? Teadjamad ja paremini mäletajad võivad mind parandada!
Meil oli palju kostüümides kostümeerituid lõpetajaid. Noorsootöötajad ju!

2010.aasta kevadel juhtusin kuidagi blogide ehk ajaveebide maailma. Ma ei mäleta, kus või kuidas täpsemalt, kuid see paelus mind. 28.märtsil 2010 olin ma valmis saanud Harjumaa Huvijuhtide Ühenduse blogiga ja avaldanud esimese artikli seal. (Hetkel olen blogi avalikust vaatest eemaldanud, kuna kahjuks ühenduse aktiivne tegevus lõppes 2014.a. kevadel.) 

29.august 2010 tegin ma blogi oma (Kolga) kooli huvitegevuse ja -info kajastamiseks (vt seesama, käesolev blogi http://kolgahuvitoo.blogspot.com.ee/ . 
Kooli huvitöölehe tegemise põhjust või tõuget mäletan ma küll väga selgelt. Kooli postkasti tuli väga, väga palju kõikvõimalikke pakkumisi kogu aeg. Süda valutas, et mida ma saadan kogu aeg neid õpetajate meilidele laiali ja koorman nende postkaste. Leidsin lahenduse jälle blogis - esialgne blogi mõte oligi avaldada kõikvõimalikke pakkumisi, millest koolipere saaks soovi korral osa võtta. Mingi aeg võttis kooli huvitööleht aga uue suuna ja hakkasin sinna koondama kõike seda, mida meil koolis tehakse - nii sõnas kui pildis. Konkurssidest-pakkumistest-kirjadest on ka juttu, kuid need koondan nüüd üheks infoks kokku ja avaldan umbes 1 x kuus.

Kõige hilisem blogi on minu päris isiklike teemade blogi. Võisin selle teha äkki 2014.aastal, kuid olen sinna kokku kogunud ka oma varasemaid töid. Näiteks esimeseks postituseks on põhikooliajal tikitud nõelapadi. Seega minu isiklik blogi hõlmab endas minu meisterdusi ja käsitööd, küpsetisi ja loodusfotosid, aiailu ja luuleridu ning minu poja töid. Blogi ise on siin: http://kauniskordumatu.blogspot.com.ee/

Aga tagasi noorsootöö tegemiste juurde.

MTÜ Eesti Huvialajuhtide liit loodi 23.mail 2000. Erinevad juhatused, kokkusaamised, koolitused-seminarid, esindamised, dokumendid jm. 2010.aasta kevadel suhtlesime mitmeid kordi EHJL esinaisega, kellel toimusid oma põhitöökohal mitmed muudatused ja minu jaoks saab määravaks kuupäev 1.märts 2010 - Tiina Tiit astub tagasi juhatuse esimehe kohalt; mina võtan üle kohustused ja dokumendimapid ja olen edaspidi seotud Eesti Huvijuhtide Liidu juhtimisega, sh esindan liitu Hariduse Kutsenõukogus, Unicefi infopäevadel, noortevaldkonna katusorganisatsioonide ümarlaudadel, koostööseminaridel jm.
2010.a. kevadel olen samamoodi koondanud kokku Eesti Huvijuhtide Liidu tegemised ja vormistanud need blogiks http://eestihuvijuht.blogspot.com.ee/ Kasutasin varasemalt saadud andmeid kaustadest, mis on minu käes.
(Seegi tuleks nüüd avalikust vaatest eemaldada, kuna organisatsioon on ühinenud Eesti Noorsootöötajate Ühendusega ning uue, ühinenud org. nimeks sai Eesti Noorsootöötajate Kogu ehk ENK.)
Seega - minu käes on tallel nii Harjumaa Huvijuhtide Ühenduse kui ka Eesti Huvijuhtide Liidu kaustad.


Mõned hetked pildis...


1.juuni 2010 noorsootöö organisatsioonide ümarlaud Unicefis.

17.-19.august 2010 Huvijuhtide Suveakadeemia Viljandis.

2.november 2010 Harjumaa huvijuhid koolituspäeval Liivalaia Gümnaasiumis.

6.-7.detsember 2010 õppekavade seminar Järveveerel.

8.veebruar 2011 Harjumaa Huvijuhtide Ühenduse sünnipäev Kosel

9.veebr.2011 toimus suurem EHJL üldkoosolek, millele lähenesin maakondade-linnade kaupa, st kutse saajate seas oli 15 maakonda ja 3 linna. 9 maakonda ja 3 linna said esindatud, olid kohal. Kaasas olid nn kodused tööd, iga maakonna ootused. Lepiti kokku järgmine koosolek 30.märtsil 2011 Viljandis, mil üldkoosolekul toimunud ametliku hääletuse tulemusena saab kinnitatud juhatus: Liivia Rebane (Antsla Gümnaasium), Ene Hunt (Türi Ühisgümnaasium), Ülle Roomets (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia), Reelika Rüütli (Audru Keskkool) ja esimees Triino Lest (Saaremaa Ühisgümnaasium).
Toimuvad maakondlikud infopäevad, kus juhatuse liige käib kohapeal organisatsiooni tutvustamas, seminarid, koosolekud, Suveakadeemiad jm.

9.veebruar 2011 Eesti Huvijuhtide Liit Liivalaia Gümnaasiumis

7.veebruar 2012 Harjumaa Huvijuhtide Ühenduse koolituspäev ja uue juhatuse valimised.

28.-30.september 2012 Unicefi sügisseminar laeval, reis Rootsi.

21.märts 2013 Eesti Huvijuhtide Liidu seminar Tallinna Reaalkoolis. Toimub seminar ja erakorraline üldkogu. Kinnitatakse põhikirja muudatused ja senine juhatus Triino-Ülle-Ene-Reelika-Liivia saab täiendust kahe uue liikme näol, lisanduvad mina ja Inge. Liidu eesotsas on 7-liikmeline juhatus:  

10.september 2013 Harjumaa huvijuhid Harju maavalitsuses infopäeval.

Eesti Huvijuhtide Liit 21.okt.2014 "Mina, mutter III" Põltsamaal.

Eesti Noorsootöötajate Kogu üldkoosolek Põhjaka mõisas 7.juuni 2017 

9.-10.okt. 2017 Loksa-Vihula-Kuusalu koostöögrupi väljasõit-seminar Rõugesse. 

17.oktoober 2017, tagasi käesoleva kirjatüki alguse juures. 
Südantsoojendav taaskohtumine - 25 aastat noorsootööharidust Eestis.

Ja neid tegemisi on veel ja veel ja veel... 
Ikka ja jälle on kellegagi tee ühine, kooskäidud rada sama ja nii tulevad need ühised mälestused ja ühised pildid, mille kaudu ma loodan, et nii mõnelegi suule tuli naeratus ja tore meenutus "Ma tean! Ma ju mäletan! Alles see kõik oli!"

Elagu noorsootöö! 
25 aastat noorsootöö haridust Eestis! 
Minu 20 aastat, kus rõõmuhetki on olnud nii palju!
Ja noorsootööga ja noorsootöös edasi, sest kohe-kohe on paistmas 
noorsootöö nädal oma põnevate tegemistega...


Minu noorsootöö kuuluvusrada:

1995 september kuni 1997 juuni - I õpingud Tallinna Pedagoogilises Seminaris noorsootöö erialal
1997 1.august kuni 2019 31.okt. - ametis-tööl-tegutsemas Kolga (kesk)kooli huvijuhina
2000 sügis kuni 2014 25.märts MTÜ Harjumaa Huvijuhtide Ühendus, ühenduse liige
2001 september kuni 2004 juuni - II õpingud Tallinna Pedagoogilises Seminaris noorsootöö erialal
2005 detsember kuni 2012 7.veebruar - MTÜ Harjumaa Huvijuhtide Ühendus, juhatuse liige
2010 1.märts kuni 2011 30.märts - MTÜ Eesti Huvijuhtide Liit, liidu esindaja
2010 25.mai kuni 2020 31.dets. SA Kutsekoda, Hariduse Kutsenõukogu liige
2012 7.november kuni 2017 6.nov. noorsootöötaja kutse ja kutsetunnistuse omanik
2013 21.märts kuni 2016 21.mai Eesti Huvijuhtide Liit, juhatuse liige
2013 27.august kuni tänaseni ENTK hindamiskomisjoni liige
2013 27.november kuni tänaseni ENTK kutsekomisjoni liige
2014 25.märts kuni tänaseni Harjumaa Huvijuhtide Ühendus, seltsingu liige
2016 21.mai kuni 2017 7.juuni - Eesti Noorsootöötajate Kogu, juhatuse liige
2016 21.mai kuni tänaseni - Eesti Noorsootöötajate Kogu, ühenduse liige
2019 1.nov. kuni 2021 26.oktoobrini Kuusalu Noortekeskus, noorsootöötaja


Tervitustega kõikidele armsatele kolleegidele noorsootöö maastikul!

Ene Liivand
27.oktoober 2017
15.nov. 2017 Hariduse Kutsenõukogu koosolek, SA Kutsekoda

5.dets. 2017 aastalõpu seminar "Kutsekoda tänab", Nordic Hotel Forum

26.jaan.2018 HTM/ENTK Noortevaldkonna tunnustussündmus 2018, SpaceX sündmuskeskus
Fotoboxi pildid.

7.märts 2018 ENK seminar "Aga mina olen noorsootöötaja" Triinude Toiduministeerium
Vaata ka väärtuspõhiste hoiakute kujundamise ühiskampaania lehekülge https://agamina.ee/kampaania/

ENK üldkoosolek ja 2.sünnipäev, Neitsitorni muuseumkohvik 5.juuni 2018

Fotosid on üsna vähe, vabandan. Kõik Suvekooli fotod asuvad siin: 


Noorteseire arutelukonverents "Noored ja osalus" toimus 21.09.2018 Erinevate Tubade Klubis, Telliskivis. Avakõnega esines haridus- ja teadusminister Mailis Reps; aastaraamatut esitlesid ja diskussiooni pidasid Airi-Alina Allaste, Raili Nugin, Anu Toots ja Maie Kiisel; päeva juhtis ja Fishbowli ohjas Roger Tibar. Visuaalne kokkuvõte: imeline Joonmeedia.ee Ja palju, palju toredaid kolleege...


Teadmiste Pada 2019 
Noorsootöötajate refleksiivne praktika "Juhi ennast ise" 
 22. - 23. august Viinistul

See võrratu meresinine Viinistu! Mereäärne koolituspaik tõi ka sisu poolest meid merele triivima - sai logiraamatu ja oma silmapiirilt kursi valida, mõeldes hoolega kuhu sadamasse ankrusse jääda. Tuule suund ja kiirus oli osalt ette antud, osalt enda valida. Noorsootöö on kui üks suur avameri. Millise sõiduvahendiga me seal triivime? Millised tuuled ja hoovused meid mõjutavad? Kas ees on karisid ja torme? Kas klinomeeter toimib või selliste kõigutamiste juures ei saa tasakaalust rääkidagi? 
Koolituse alguses tegi igaüks endale ka ise oma sõiduvahendi - lisades sellele oma nime ja küsimuse, et avamerele minnes sealt koolituse käigus vastus leida. Paadid läksid teele - mõni laineharjale, mõni sügavikku, mõni jäi kinni võrkudesse, mõni valis kohe turvalise sadama.
Rühmatööd toimusid alumise korruse seminariruumis. Rühmatööde plakatid on toodud ülal.
Viinistuga käib loomulikult kokku imeline kunst - hoolimata pikast seminaripäevast oli hea peale õhtusööki ette võtta jalutuskäik Viinistu kunstimuuseumis. Vanad kalatöötlemise külmhooned peidavad endas sadu kunstitöid - kõik said nautida Jaan Manitski kunstikogu. Siin vaid mõned tööd minu valikul...
Rühmatöödeks ja iseseisvateks mõtisklusteks oli hea kasutada ka ümbrust, kuna ilm oli endiselt suvine. Võisid jalutada grupis, paarilisega või hoopis üksinda. Võisid mõtteid vahetada ka kohaliku sõbraga rannas ;) 
Ja see võrratu loodus...
Suur, suur aitäh meie koolitajale - Kristile! Leidsin väga sobiliku ja temaatilise tänu Sulle! 

Kõik, kes kohal olid, need teavad, et meil koolitusruumi kellaga mingi kala oli :) Kõigepealt oli patarei tühi ja kell seisis ning siis saime uue patarei ja kell hakkas ette kiirustama. Hommikul panime küll kella õigeks, kuid temal oli ikka kiire. Ka teise päeva programm oli planeeritud kella poole seitsmeni õhtul, olgugi, et reede õhtu, mõnel pikk sõit ees jne. Pildil on aeg, mil koolitusruumis kella järgi lõpetasime! Mis kellaaeg siis tegelikult oli, teavad vaid kohalolnud...

Ja lisasin siinjuures ka oma lõpuringi illustratiivsed sõnad, koolituse kokkuvõtte. Kui me igapäevaselt teeme nii palju (ankru sinine osa), siis minu jaoks oli eelmise aasta ENK suvekooli teema see vasakpoolne ankruteravik (punane osa) - eelmisel aastal rääkisime õppimisest - planeerimisest ja õpiväljundite läbimõtlemisest ja paikapanemist enne tegutsemist, siis sel aastal jõudsime ankru teise teraviku juurde (joonisel parempoolne punane) - oma tegemiste ja praktika tagasivaate ehk refleksiooni juurde. Selline mõte.
Kas ujume pärituult või vastutuult? Kus on minu järgmine majakas, millele kursi võtan? 
Lõpupildil on tõesti need, kes lõpuni seilasid. Tegelikult oli meid pea sama palju veel. 
Kahju, et ei teinud enne pilti kõik koos.
Ah jaa, et ikka mereteema läbi kumaks, oli ka saunaõhtuks muusikamäng vee-teemaline. Muusikapala kõlades tuli arvata laul ja esitaja. Seekord olid mängus need lood:
1) Georg Ots "Saaremaa valss"
2) Lauri Nebel ja Lauri Vasar "Kui on meri hülgehall"
3) J.M.K.E. "Räpane vihm"
4) Kate "Vee ja soola saaga"
5) Artur Rinne "See oli ennemuistsel aal"
6) Vennaskond "20 000 ljööd veel all"
7) Laura "Vihm"
8) Smilers "Üle tumeda vee"
9) Ivo Linna "Laintesse heidan end"
10) N-Euro "Vesi peale"
11) Jaak Joala "Ütle meri, mu meri"
12) Kukerpillid "Kihnu neiu"
13) Silvi Vrait "Nagu merelaine"
14) Tuberkuloited "Näkineiud"
15) Vello Orumets "Rannapiiga"
16) Terminaator "Valus vesi"
17) Urmas Alender "Teisel pool vett"
18) Koit Toome "Mere lapsed"
19) Jaan Tätte "Ojalaul"
20 Karavan "Pärlipüüdja" 
Ja kui suvelõpupäevade koolitus sai läbi ja nüüd on möödas ka esimene nädal septembrist, 
siis kokkuvõtteks peale tagasiside saamist see viimane tegu on siin...
Aitäh südantsoojendava tagasiside eest korraldajatele peale koolitust! 
Auhinna on võitnud: ...

Kingituseks on minu kokku pandud auhinnakomplekt "Ilu ja maitseid meelele ning keelele..." - kinkeraamat Lahemaa rahvuspargist, kuivatatud raudrohi tee tegemiseks, CD Vanad viisid uuel häälel Kuusalust, 3 kaarti, mõtteteraga külmikumagnet, angervaksasiirup, tśilline tomatimoos juustu kõrvale ja kuivatatud nurmenukuõied kaunistuseks koogile. Minu tehtud asjadega saad soovi korral lähemalt tutvuda siin: http://kauniskordumatu.blogspot.com/ Heade soovidega, Ene 

Kõik ülaltoodud Viinistu fotod leiab siit: Harjumaa kriisiolukordade "Valmisoleku päev" 27.08.2019 Kuusalu Rahvamaja

Noorsootöö kvaliteedi hindamine 24.09.2019 Radisson Meriton Hotel, Tallinn

"Values, ethics and reflections in youth work: based on Australian experience" 27.09.2019 Viru konverentsikeskus

Noorsootöönädala vebinar 1.10.2019

Noorsootöö kvaliteedi hindamine, välishindajate koolitus Viru konverentsikeskus, 29.10.2019

Minu viimane päev Kolga kooli HUVIJUHINA 31.10.2019

SA Kutsekoda tänuvastuvõtt 18.12.2019 Filmimuuseum, Maarjamäe lossi sisehoov, Tallinn

ENK Teadmiste Pada järelseminar "Refleksiivne praktika" 9.01.2020 Triinude Toiduministeerium, Tallinn

Kuusalu Noortekeskuse töötajate motivatsioonipäev 24.01.2020 Rakvere

Noortevaldkonna tunnustussündmus Noorte Heaks Tänu 29.01.2020
Klinkberg Venue, Maarjamäe lossi sisehoov, Tallinn

Meie 2004.a. lõpetanud kursuse noorsootöötajad TPSist. Fotograafid: Erlend Śtaub ja Ardo Kaljuvee.


Noorsootöötaja kutse- ja hindamiskomisjoni liikmete seminar
26.-27.02.2020, Grand Hotel Viljandi

Sellest ühisest koolitusseminarist on ammu, ammu juttu olnud, seni ei ole teoks saanud, kuni...

PROGRAMMIS:
- avasõnad, muudatused riigi tasandil - hetkeseis ja tulevane ühendamet
- TÜ VKA õppekava arutelu
- TLÜ õppekava arutelu
- TÜ Narva kolledźi õppekava arutelu
- rühmatööd ja ühisarutelu kutse taotlemise dokumentidest
- kutse-eetika arutelu
- kutse andmise tulevik
- näiteid Eesti-Serbia koostööprojektist
(Minu isiklikud märkmed Google Keep lehel.)